DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 16.06.2014 15:11:49 

CANIS TAURUS

Štandardy
                           Anglický buldog
Štandard F.C.I. číslo
149
Názov plemena
Anglický buldog
Originálny názov plemena
Bulldog
Krajina pôvodu
Velká Británia
Klasifikácia F.C.I.
Skupina - 2 pincovia, bradáči, plemená mollosoidné (dogovité plemená typu mastifa) a švajčiarske salašnícke psy
sekcia - 2 mollosoidné
podsekcia 2.1 - typ mastif
Použitie
spoločník
Celkový vzhľad
krátkosrstý, podsaditý, skôr hlboko posadený, široko stavaný, silný a kompaktný. Masívna hlava, v pomere ku telu trochu veľká. Žiaden zo znakov nesmie dominovať tak, aby bola narušená celková vyváženosť, alebo aby sa zdala nepriaznivo ovplyvnená pohyblivosť psa. Tvárová partia krátka, papuľa široká, tupá a smeruje nahor. Trup krátky, dobre zviazaný, silné končatiny, dobre osvalené a v silnej kondícii. Panvová končatina vysoká a silná, ale pri porovnaní s ťažkou hrudnou končatinou pôsobí trochu ľahšie. Feny nie sú tak veľkého rámca a silno vyvinuté, ako psy.
Povaha
pozorná, smelá, odvážna, verná, spoľahlivá, divokého vzhľadu, ale milej povahy.
Veľkosť, proporcie, substancie
hmotnosť: Psy 25 kg
feny 23 kg
Hlava a lebka
objem hlavy veľký (merané pred ušami), zodpovedá približne kohútikovej výške psa. Pri pohľade spredu sa zdá hlava od čeľuste až po temeno veľmi vysoká, ale aj široká a hranatá. Vedľa očí priestorné, dobre zaoblené líce. Pri pohľade zboku sa hlava javí od tyla až ku špičke ňucháča veľmi vysoká a krátka. Čelo ploché, volné záhyby kože na a navôkol hlavy, nie sú však ani príliš silno vyvinuté, ani nesmú prekrývať obličaj. Lebečné kosti vyjadrené, široké, kvadratické a vysoké; hlboká a široká ryha medzi očami. Od stopu sa tiahne až ku stredu temena široká a hlboká čelná ryha, ktorá je hmatateľná až ku tylovému hrboľu. Tvárová partia od prednej strany lícnych kostí až po špičku ňucháča krátka, s kožnými záhybmi. Vzdialenosť od vnútorného kútika oka (alebo od stredu stopu)až ku špičke nosa nepresahuje vzdialenosť špičky nosa ku okraju dolného pysku. Čeľusť široká, masívna a hranatá. Dĺžka dolnej čeľuste výrazne presahuje hornú čeľusť a vytvára dobrý oblúk. Pri pohľade spredu musia byť rôzne partie tvárovej časti hlavy vyvážené voči myslenej osi.
Oči
pri pohľade spredu sú uložené hlboko v lebke, pomerne vzdialené od uší. Oči, stop v jednej priamke kolmé na čelovú brázdu. Široko od seba posadené, avšak vonkajšie kútiky sa nachádzajú na vnútornej línii lícnych kostí. Sú guľaté, primerane veľké, ani vpadnuté alebo vypuklé. Farba očí veľmi tmavá - skoro čierna.
Uši
vysoko nasadené, takže predné okraje oboch uší, pri pohľade spredu vytvárajú nie najvyššie krivky hlavy. Majú byť čo možno najdalej od seba a od očí. Malé a tenké. Ružovité je korektné : na zadnej strane dnuka zložené a dozadu stiahnuté, horný okraj ucha je do strany tiež ťahaný dozadu, vnútorné ucho je čiastočne viditeľné.
Papuľa
papuľa krátka, široká, obrátená dohora a od kútika oka až po kútik pyskov veľmi hlboká.
Nos
nos a nosné otvory veľké, široko otvorené, oddelené zvislou výraznou rovnou ryhou naprostriedku a vždy čierne, nikdy nie červené ani hnedé. Špička nosa je vsadená dozadu smerom ku očiam.
Pysky
široké, previsnuto - hlboké, spodnú čeľusť zboku úplne zakrývajú, ale vpredu musia dosahovať ku spodnej pere a úplne zakrývať zuby.
Zuby
Čeľuste široké a hranaté, šesť rezákov v jednej priamke medzi špičiakmi, ktoré sú ďaleko od seba. Zuby veľké, mohutné, pri zavretej tlame nie sú viditeľné. Pri čelnom poh¾ade je dolná čeľusť paralelne pred hornou čeľusťou.
Krk
primeranej dĺžky (lepšie kratší, ako dlhší), veľmi silný, hlboký a mohutný. Dobre klenutý, s veľmi volnou kožou v silných záhyboch, na hrdle od spodnej čeľuste po hruď tvoriaci obojstranný lalok.
Telo
trup je ďaleko odzadu rebrovaný, brucho je vtiahnuté a nevisiace.
Hrudník
hrudný kôš široký, zo strán klenutý, dobre vyjadrený a hlboký. Veľký priemer hrudného koša, za hrudnými končatinami guľatý prierez (nie ploché rebrá, ale rebrá dobre klenuté).
Chrbát
krátky, silný, v pleciach silný, v bedrách pomerne štíhlejší. Bezprostredne za plecami chrbát ľahko klesá (najnižší bod chrbtovej partie), odtiaľ chrbtica stúpa ku bedrom (najvyšší bod bedier je vyššie, ako kohútik), potom horná línia strmo klesá - oblúkom - ku chvostu (nazýva sa "roach-back" - "guľatý chrbát"), čo je pre toto plemeno charakteristický znak.
Chvost
nízko nasadený, z koreňa pomerne silný, vychádza pomerne rovno, a potom sa ohýba nadol. Guľatý, krátko osrstený, bez práporcov a hrubého osrstenia. Primerane dlhý, skôr kratší ako dlhý, silný v nasadení, rýchle sa zužujúci ku jemnej špičke. Nesený nadol (bez toho aby sa koniec chvosta krútil nahor), a nikdy nie nad líniou chrbta.
Hrudné končatiny
predné končatiny veľmi silné a mohutné, dobre vyvinuté, široko postavené, silné, svalnaté a rovné. Vonkajšia línia sa javí skôr klenutá, ale kosti sú rovné a silné, nie sú skrivené ani vyhnuté. V pomere ku panvovým končatinám sú krátke, ale nie natoľko krátke, aby sa javil chrbát dlhý, alebo aby tým trpela aktivita psa a pes pôsobil chromým dojmom. Lakťový kĺb hlboko vsadený, výrazne odstáva od hrudníka. Predné nadprstie krátke, rovné a silné.
Panvové končatiny
zadné končatiny mohutných kostí, svalnaté, pomerne dlhšie ako predné, takže sú bedrá vyvýšené, nadpriehlavkové kosti ľahko zaoblené, nohy dlhšie a svalnaté od bedier až ku nadpriehlavkovej kosti, priehlavkové kosti krátke, rovné a silné. Kolená oblé a ľahko von vytočené, preto sa nadpriehlavkové kosti ľahko vtácajú ku sebe a laby sa mierne vytáčajú von.
Osrstenie
jemnej štruktúry, krátke, husté a hladké (tvrdé iba vďaka krátkosti a hustote, nikdy však nepôsobí ako kartác).
Farba srsti
jednofarebná alebo jednofarebná s tmavou maskou ( smuts). Viacfarebná vždy jasnej a čistej farby, tiež žíhaná, červená v mnohých odtieňoch ako srnčia červená, hrdzavá, plavá atd., biela a strakatá - to je biela s vyššie uvedenými farbami. " Dudley" to zn. s hnedým alebo mäsovým nosom, čierna a čierna s hnedou sú neprípustné.
Spôsob chôdze
osobitný, ťažkopádna chôdza, ako keby krátkymi, rýchlymi krokmi, chodiaci po špičkách. Zadné nohy nedvíha príliš od zeme, čo vyzerá ako keby šuchtal nohami po zemi. Pri behu sa plecia striedavo trochu vysúvajú.
Vady
každá odchýlka z vyššie menovaných bodov sa má posudzovať ako chyba. Ich závažnosť potom v presnom pomere ku stupňu dôležitosti chyby.


                              mná, hladká, na dotyk teplá. U varianty „labutienka“ sa srsť skladá z podsady s mäkkým závojom dlhej srsti. Závojovitá srsť je charakteristickým znakom.

Farba: akákoľvek farba alebo kombinácia farieb.

Výška, hmotnosť: ideálna výška v kohútiku je u psov 28-33cm, u sučiek 23-30 cm. Hmotnosť sa veľmi odlišuje, nemala by však prekročiť 5,5kg.

Chyby: akákoľvek odchýlka od vyššie uvedených znakov by mala byť posúdená ako vada, ktorej závažnosť sa hodnotí podľa veľkosti odchýlky.

Poznámka: psy musia mať dva normálne semenníky úplne zostúpené v miešku.                                             Bullterrier

Pôvod: Veľká Británia 
Dátum publikovania platného štandardu: 24. 06. 1987 
Klasifikácia: 3. skupina teriéry, sekcia 3 teriéry bulovitého typu, bez skúšky 
Celkový vzhľad: silne stavaný, svalnatý, harmonický, aktívny, s prenikavým, rozhodným a inteligentným výrazom. Jeho typickým znakom je rímsky nos (downface) a vajcová hlava. Nezávisle od veľkosti musí mať pes samčí pohlavný výraz a sučka samičí. 
Povaha a správanie: bulteriér je gladiátor medzi plemenami psov, temperamentný a statočný. Povahu má vyrovnanú a disciplinovanú. Aj keď je dosť svojhlavý, voči ľudom je dobromyseľný.
Hlava: dlhá, silná a hlboká až po koniec ňucháča, ale nie hrubá. Pri pohľade spredu je ako vajíčko, vyplnená, povrch má bez priehlbín a výstupkov. Profil hlavy je od temena až po ňucháč mierne vyklenutý. 
Temeno: medzi ušami skoro ploché. 
Tvárová časť
Ňucháč: 
má byť čierny. Jeho koniec má byť zahnutý nadol, nosné dierky dobre otvorené. 
Pysky: sú rovnomerné a priliehajú k čeľustiam. 
Čeľuste a chrup: spodná čeľusť hlboká a silná. Bezchybné, čisté, veľké a pravidelné zuby s perfektným a pravidelným nožnicovým zhryzom, horné rezáky bez medzery dosahujú pred spodné a zuby sú kolmé na čeľusť. 
Oči: vyzerajú úzke, sú šikmo umiestnené, trojuholníkové, uložené hlboko, čierne alebo také tmavé ako je len možné, aby vyzerali čierne, iskrivé. Vzdialenosť očí od ňucháča je zreteľne väčšia ako od očí k najvyššiemu bodu lebky. Modré alebo čiastočne modré oči sú nežiaduce. 
Uši: malé, tenké, postavené blízko seba. Bulteriér má byť schopný držať uši vztýčené priamo nahor. 
Krk: veľmi svalnatý, dlhý, klenutý, od hlavy k pleciam sa rozširuje, nemá lalok. 
Trup: dobre zaoblený s výrazným klenutím rebier a veľkou vzdialenosťou medzi kohútikom a hrudnou kosťou, tak že hrudná kosť je bližšie k zemi ako brucho. 
Chrbát: krátky, silný. Za kohútikom je chrbtová línia rovná, v širokých svalnatých bedrách mierne vyklenutá. 
Bedrá: široké, svalnaté. 
Hruď: je spredu široká. 
Spodná línia: prebieha od hrudnej kosti pozvolne stúpajúcou krivkou smerom k bruchu. 
Plecia: silné a svalnaté, ale nie ťažkopádne. Lopatky široké, ploché, ležia plocho na hrudníku, šikmina hrany lopatky zdola nahor veľmi výrazná, uhol, ktorý lopatka zviera s ramenom je skoro pravý. 
Lakte: rovné, pevne priliehajú, predlaktia rovné. Predné končatiny majú kosti najlepšieho typu, silné, okrúhle a veľmi kvalitné. Sú rovnobežné a psy na nich pevne stoja. Dospelé psy majú mať behy také dlhé ako je hĺbka hrudníka. 
Chvost: krátky, nízko nasadený, vodorovne nesený. Pri koreni hrubý, stenčuje sa do jemnej špičky. 
Zadné končatiny: pri pohľade zozadu paralelné,. 
Stehná: svalnaté. 
Kolená: dobre zauhlené. 
Predkolenia: dobre vyvinuté. 
Päty: dobre zauhlené. 
Podpätia: krátke a silné. 
Labky: okrúhle a kompaktné a s dobre klenutými prstami. 
Pohyb: v pohybe vyzerá dobre zviazaný, bez námahy pokrýva veľa priestoru, pohybuje sa voľnými ľahkými krokmi, typicky rýchlo a uvoľnene. V kluse sa predné a zadné končatiny pohybujú rovnobežne. Len v rýchlom pohybe sa končatiny mierne zbiehajú. Ďaleko výkračuje, zadné končatiny sa pohybujú v bederných kĺboch voľne, v kolenách a pätách pružne, s výdatným záberom. 
Osrstenie
Srsť: krátka, priliehavá, tvrdá na dotyk , lesklá. V zime sa môže vytvoriť mäkká podsada. 
Farba: biela znamená čistobielu srsť, pigmentácia kože a fľaky na hlave sa nepenalizujú. Pri farebných jedincoch nesmie dominovať biela farba. Pri jedincoch rovnakej kvality sa uprednostňuje pásikavé sfarbenie. Čiernopásikavá, červená, srnčia a tricolor je prijateľná. Striekance na bielej nie sú vítané. Modré a pečeňové sfarbenie vyslovene nežiaduce. 
Veľkosť: nie je predpísaný limit na veľkosť a hmotnosť. Bulteriér musí vzbudzovať dojem mohutnosti v súlade s veľkosťou a pohlavím. 
Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky. Žiadna chyba ale nesmie ovplyvňovať zdravotný stav a pohodu psa. Psy, ktoré jednozančné majú telesné abnormality alebo poruchy v správaní, musia byť vylúčené z posudzovania 
Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku. 
Tento pozmenený štandard vstúpil do platnosti v apríli 2004. Zostavené podľa štandardu FCI. 

               Čínsky chocholatý pes

Štandard FCI č. 288 zo dňa 11.5.1998

Dátum publikácie pôvodného štandardu: 24.6.1997

Krajina pôvodu: čína

Využitie: spoločenský pes

Klasifikácia FCI: skupina 9

sekcia 4 – naháči
bez pracovnej skúšky

Celkový vzhľad: malý, čulý, ušľachtilý pes so stredne silnou až jemnou kostrou, hladkým telom bez srsti (srsť sa nachádza len na labkách, hlave a chvoste), alebo s telom pokrytým mäkkou „závojovitou“ srsťou. U tohto plemena sa vyskytujú dva odlišné typy: Deer typ - ľahký, energický s jemnou kostrou a Cobby typ – hrubší s ťažším telom a silnejšou kostrou.

Chovanie, povaha: veselý, nikdy nie zlostný.

Hlava: ušľachtilá, bez nadmerných vrások. Dĺžka lebky od výbežku medzitemennej kosti po čelový sklon je rovnaká ako vzdialenosť od čelového sklonu ku špici nosa. Hlava pôsobí elegantne, výraz je čulý.

Lebková časť:

Lebka: mierne zaokrúhlená, podlhovastá.

čelový sklon: mierne, nie však nadmerne výrazný.

Tvárová časť:

Nos: nápadný, úzky, v súlade s papuľou. Prípustná je akákoľvek farba.

Papuľa: mierne sa zužuje, nikdy však nie do špice, je suchá bez ovisnutých pyskov.

Pysky: tesne priliehajúce, tenké.

Čelusť a chrup: silné čeluste s dokonalým pravidelným nožnicovým zhryzom. To znamená, že horné zuby tesne prekrývajú spodné zuby a sú kolmo osadené na čelusť.

Líca: s čistými obrysmi, jemné (nie silné) a ploché, zužujúce sa do papule.

Chochol: v ideálnom prípade sa začína v čelovom sklone a po krku padá do špičky. Uprednostňuje sa dlhý a bohatý chochol, riedky je však prípustný.

Oči: tak tmavé, až vyzerajú čierne. Bielko nevidno, alebo len v malom rozsahu. Oči sú stredne veľké, umiestnené ďaleko od seba.

Uši: nízko nasadené. Najvyšší bod základne ucha je v rovine s vonkajším kútikom oka. Uši sú veľké, vzpriamené, lemované srsťou alebo nie. Výnimka sú labutienky (powder puff), kde sú prípustné sklopené uši.

Krk: štíhly, bez voľnej kože, dlhý a elegantne prechádzajúci do silných ramien. V pohybe je vzpriamený a mierne vyklenutý.

Trup: stredne dlhý až dlhý, pružný.

Chrbát: rovný.

Bedrá: pevné.

Zadná časť: správne zaokrúhlená a svalnatá.

Hrudník: dostatočne široký a hlboký, rebrá nie súdkovité. Hrudná kosť nevystupuje. Hruď siaha k lakťom.

Spodná línia: mierne vtiahnutá.

Chvost: vysoko nasadený, pri pohybe nesený nahor alebo nabok. Chvost je dlhý, smerom ku koncu sa zužuje, dosť rovný, ani zakrútený ani stočený do strany, v kľude prirodzene spustený. Chochol na chvoste je dlhý a bohatý, nachádza sa na spodných dvoch tretinách chvosta. Riedky chochol je prípustný.

Končatiny:

Hrudné končatiny: nohy sú dlhé a štíhle, postavené pod telom.

Ramená: čisté, úzke a dobre uložené vzad.

Lakte: tesne priliehajú k telu.

Nadprstie: jemné, silné, takmer zvislé.

Panvové končatiny: zadné labky sú postavené ďaleko od seba. Zauhlenie zadných končatín musí byť také, aby bol chrbát rovný.

Predkolenie: pevné a dlhé, plynule prechádzajúce do nízko umiestnených piat.

Labky: výrazné zajačie labky, úzke a veľmi dlhé s predĺžením malých kostičiek medzi kĺbmi, najmä u predných labkách. Vytvára to dojem pridaného kĺbu. Pazúriky sú stredne dlhé, akejkoľvek farby. Srsť na labkách (ponožky) je v ideálnom prípade iba na prstoch, nedosahuje však nad vrchol nadprstia. Labky ani prsty nie sú vtočené ani vytočené.

Chôdza, pohyb: dlhý, plynulý a elegantný s dobrým záberom a posunom zo zadu.

Osrstenie: na žiadnom mieste na tele sa nevyskytujú veľké plochy srsti. Koža je je